Manşet

14 Mart Tıp Bayramı

Tıp Bayramı araştırıldığında II. Mahmut döneminde 14 Mart 1827 tarihinde ilk cerrahhane Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire ismiyle Şehzadebaşı'ndaki Tulumbacıbaşı Konağı’nda kurulmuştur. Bu kuruluş Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisi ile olmuştur. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart daha sonra Tıp Bayramı olarak ilan edilmiştir.

Sağlık çalışanlarının kendilerini bir gün dahi olsa özel hissetmeleri amacıyla her yıl kutlanan 14 Mart doktor, ebe, hemşire ve tüm sağlık çalışanlarına özgü bir gündür. Sağlık personellerinin emeklerinin fark edilmesi için aslında her gün önemlidir. Tarihte 14 Mart günü, yaşanan işgallere karşı mücadeleyi temsil ettiği için bu tarihi daha da mühim hale getirmiştir. Tıp Bayramı kimler içindir diye bakıldığında, bütün sağlık çalışanlarına ithaf edildiği görülecektir. Geçmişten günümüze ulaşan maddi ve manevi değerlerin etkisiyle bu tarih, insan hayatına dokunan sağlıkçıların önemini daha da vurgular.

Dünya genelinde doktorlara yönelik kutlanan çok sayıda özel gün vardır. İran’da 23 Ağustos tarihi İbni Sina’nın doğum gününü anma amaçlı Doktorlar Günü olarak kutlanır. Küba’da ise 3 Aralık tarihi Sarı Humma ile ilgili yaptığı çalışmalar ile tanınan Dr. Carlos Juan Finlay’ın doğumunu anmak için kutlanır. Her bir tarihin arkasında birbirinden değerli hikayeler bulunur.

İnsanlara daha nitelikli bir yaşam sunmayı amaç edinen, bu kutsal, saygın ve onurlu mesleği büyük özveriyle yerine getiren değerli hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanlarımızın
14 Mart Tıp Bayramını kutluyoruz..

14 Mart 2023