7 Nisan Dünya Sağlık Günü
29 Ocak 2024

Özellikle son aylarda tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgını bizlere sağlığımızdan daha önemli başka hiçbir şey olmadığını yeniden hatırlattı. Hastalığın yayılmaması için hepimizin seferber oluşu, Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmaları ve hepsinden en önemlisi de tüm sağlık çalışanlarının büyük özverileri ile bu yıl dünya sağlık günü çok daha yüklü anlamlara sahip olmuş oluyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 1948 yılından bu yana kutlanan dünya sağlık günü toplumun dikkatini sağlıklı yaşama çekmek adına birçok çalışma ve etkinliği kapsıyor.

Dünya sağlık günü nedir?

Aslında 7-13 Nisan haftası, DSÖ tarafından belirlenmiş şekilde dünya sağlık haftası olarak kutlanır ve 7 Nisan dünya sağlık günü de bu haftanın önemli bir parçasıdır. Dünya genelinde birçok dünya sağlık günü etkinliklerini düzenlenmesini  sağlayan, kamuoyunu sağlıklı yaşama davet eden ve sağlık konusunda herkeste farkındalık oluşturmayı hedefleyen bu özel günde sağlığımız beden, ruh ve sosyal açıdan ele alınır ve önemi vurgulanır. Hayat boyu sağlıklı kalabilmek adına hem gençlik hem yaşlılık dönemi için yenilikler ve tüyolar paylaşılır.


Peki sağlıklı bir yaşam için hangi temel kuralları benimsemeli? İşte birkaç öneri:

– Dengeli beslenmeye özen gösterilmeli. Öğünleri atlamadan, sağlıklı içeriklerde gıdalar ile diyetimiz kontrol altında tutulmalı.

– Hareket hayatımızın önemli bir parçası olmalı. Özellikle sağlık için spor hareketleri hayatımızın rutininde yer almalı.

– Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmalı.

– Yeterli uyku uyumayı ve dinlenmeyi ihmal etmemeli. Yorgunluktan olabildiğince uzak kalmalı.

– Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmalı ve baştan aşağı kontrolleri takip etmeli.

– Doğru nefes almalı ve doğru nefes vermeli. Mümkünse oksijeni bol ortamlarda daha uzun vakit geçirmeli.

– Bol su tüketmeli ve bedenin dehidre olmasına izin vermemeli. Günde 6 ila 8  bardak su ideal olacaktır.

Herkesin, her yerde, iyi sağlık hakkını gerçekleştirmesini sağlamak için Dünya Sağlık Günü Kutlu olsun.