20 - 26 Mayıs Dünya Tuza Dikkat Haftası
21 Mayıs 2024

Dünya Tuza Dikkat Haftası Nedir?
Toplum sağlığını korumak ve hastalıkların oluşumunu önlemek adına tuz tüketiminin önerilen seviyelere düşürülmesi ve bu hususta gerekli farkındalığın oluşturulması amacıyla ''Dünya Tuza Dikkat Haftası'' belirlenmektedir.
Sağlık Bakanlığımız tarafından Kasım 2011 yılından bu yana “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı” yürütülmektedir. Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturularak aşırı tuz tüketiminin azaltılması amacıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de “Tuza Dikkat Haftası” etkinlikleri yapılmaktadır.
Her yıl belirlenen farklı bir tarihte gerçekleştirilen  “Dünya Tuza Dikkat Haftası” bu yıl 20-26 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecektir.

Bunları biliyor muydunuz?

  •  Dünya Sağlık Örgütü; yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını korumak amacıyla tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram(bir tepeleme çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı) olarak önermektedir. Bu miktar ise yemeklere tuz eklenmeden doğal olarak günlük tüketilen yiyecek ve içeceklerle zaten sağlanmaktadır.
  •  Tuz tüketiminin azaltılması, kalp damar hastalıkları ve inme riskini düşürür.
  • Fazla tuz tüketimi kan basıncını arttırıp hipertansiyona yol açmaktadır.
  • Bölgelere göre farklılık görülmekle birlikte ülkemizde günlük tuz tüketimi genel olarak önerilen miktardan 2.5-3.5 kat fazladır.

Tuz tüketimini azaltmak için pratik bazı öneriler:

  •  Salamura ürünlerin tuz içeriğini azaltmak için suda yıkama ve bekletme gibi işlemler yapılmalıdır.
  •  Sofradan tuzluklar kaldırılmalı, yemeklere tadına bakmadan tuz ilavesi yapılmamalıdır.
  • Yemekler hazırlanırken eklenen tuz azaltılmalıdır. Bu konuda lezzeti arttırmak için tuz yerine farklı baharatlar tercih edilebilir.
  • Maden suları ve mineralli içeceklerin etiketi mutlaka okunmalı, sodyum içeriğine bakılmalıdır.
  • Tüm bunlara ek olarak iyotlu tuz tercih etmek, iyot yetersizliği ile mücadele için önemlidir. Çünkü iyot eksikliği; guatr hastalığına, gebelerde düşük ve ölü doğum riskinin artmasına, bebek ve çocuklarda büyüme geriliği, zeka geriliği, cücelik gibi sonuçlara neden olur.