Polen alerjisine dikkat!
22 Nisan 2024

Baharın gelişi; doğanın canlandığı ve adeta yeniden doğduğu mevsimsel bir değişimi ve dönüşümü beraberinde getirirken bu değişim, özellikle allerjen bünyeye sahip olanlar için hayatı zorlaştıran bir faktöre de dönüşebilmektedir.

Allerjen bünye dendiğinde ilk akla gelen etkenlerin başında “polenler” gelir. Sonbahar ve İlkbahar aylarında mevsimsel değişikliğe bağlı olarak ortaya çıkan Polen alerjisi’yle ilgili Hastanemiz Dahiliye Uzmanı Dr. Murat ACAR önemli bazı uyarılarda bulundu:

“Polen alerjisi; bahar aylarında ortaya çıkan ve genellikle ağaç, çimen ve yabani ot polenlerinin tetiklediği mevsimsel bir alerji türüdür. Polenlere alerjisi olan kişilerin bağışıklık sistemi bazı kimyasallar salarak bir reaksiyon gösterir. Bu durum, burunda tıkanıklık ve akıntı, öksürük, gözlerde sulanma ve kızarıklık, burun ve gözlerde kaşıntı gibi belirtiler” ortaya çıkardığını, “eğer belirtiler kişinin günlük aktivitelerini etkileyecek düzeyde şiddetliyse bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda olduğunu” belirten Uzm. Dr. Murat ACAR,

 “Polen alerjisinin tedavisinde en iyi önlem alerjiyi tetikleyen etkenlerden kaçınmaktır. Ancak, bu her zaman mümkün olmayabilir. Önleyici tedbirler alınmasına rağmen şikâyetler devam ederse, antialerjik ilaçlar ve alerji aşılarının tercih edilebileceğini;  ilaç tedavisinin, doktor kontrolünde ve mutlaka reçete ile yapılması” gerektiğinin altını çizdi.

Eğer belirtiler kişinin günlük aktivitelerini etkileyecek düzeyde şiddetliyse bir sağlık kuruluşuna başvurmayı öneren ACAR, ayrıca, polen maruziyetini azaltmak için şu tedbirlerin alınmasını önerdi.

- Dışarıda şapka ve güneş gözlüğü takmak

- Sık sık duş alarak saçları ve vücudu polenlerden arındırmak

-Rüzgarlı ve polen yoğunluğunun fazla olduğu havalarda dışarı çıkmamak 

Alerji 1
Alerji 3